Miks keegi mind ei kaasa?

Olen nüüd viimane nädal jälginud palju erinevaid diskussioone Lääne-Harjumaa piirkonna ühinemise teemadel ja osalenud ka ise nii mõneski diskussioonis ja algul mõtlesin, et ei hakka eraldi blogima. Aga nüüd just jäi silma Terevisiooni klipp , kus üks tore naisterahvas ka veidi teema üle arutles ja sealjuures mainis ka, et inimesi ei ole piisavalt kaasatud diskussiooni.

No olgu – olgem ausad, et kuigi Saue valla oskus inimestega dialoogi pidada näiteks meile kõigile teada tuntud sotsiaalmeediakanalis FB on tegelikult päris hea, siis arenguruumi kindlasti veel on. Kernu, Nissi vist eriti vallavalitsuse tasemel ei kasuta sotsiaalmeedia võimalusi ja kuigi Saue linna FB leht täitsa kena siis tundub et inimeste infovoogu jõuab kehvemini kui Saue valla leht.

Aga kui nüüd vaadata ühinemiste kontekstis, siis tegelikult on asja läbiviijad andnud endast parima – loodud on eraldi kodukas , igas ajalehes on olnud mõni uudisnupp või lugu ja samuti viimastel nädalatel on FB tehtud üritus, mille sein nüüd täna hommikust alates on isegi veidi liiga aktiivne. Igas piirkonnas on toimunud avalikud arutelud ( ja olen kuulnud , et Saue linna avalik arutelu oli suisa meelelahutusliku väärtusega osati 😉 ).

Kui me nüüd veel lisame kaks ühinemislehte, mis on piirkonna postkastidesse potsatanud, siis turundajana ütleks, et reklaamikampaania on olnud igatahes põhjalik. Muidugi vandenõuteoreetikud ütlevad nüüd, et see kõik on illusioon ja tegelikult on tulemused suletud uste taga ära otsustatud ja hääletamine ei loe. Siis on mingi hulk inimesi, kes on veendunud, et see teema neid niikuinii ei puuduta. Ja siis on hulk inimesi, kes ehmunult küsivad – mis hääletamine? Kus hääletatakse? Miks keegi mulle sellest ei rääkinud enne?

Ja siis lõpuks ongi nädal läbi ja kui hääli kokku loetakse siis on alla 10% valijatest oma arvamuse teada andnud. Ja teate mis kõige kurvem? Volikogudes (nagu igal pool mujalgi) on alati selliseid tarku kõiketeadjaid, kellele tegelikult üldse ei meeldi idee osalusdemokraatiast ja nemad saavad nüüd mõtlikult noogutada ja öelda, et nii me ju ütlesime – mõttetu vaev inimesi kaasata kuna nad ei tea, ei hooli jne. Ja siis need inimesed, kes tõesti soovivad kaasata inimesi kodukoha arengusse ja panna kaasa rääkima, peavad väsinult nõustuma, et küllap nii ongi. Ja paar proovimist veel ja siis löövad ka entusiastid käega ja edaspidi kuuled nende hääles kerget irooniat, kui keegi mainib sõna kodanikuühiskond.

Ehk siis kaasamine ei ole ühesuunaline protsess, et sa ootad kuni ühel õhtul uksele koputatakse ja kohalik vallavanem, linnapea või volikogu esimees sind kaasama tuleb. Sellist teenindust saab ainult kuu enne valimisi Lasnamäel elades (ja ma pole päris kindel, et seda tegevust tohiks kaasamiseks nimetada). Kaasamine on see, kui KOV loob infokanalid erinevates kohtades (koduleht, sotsiaalmeedia, kohalik ajaleht) ja sina aktiivse kodanikuna viid ennast kodukoha asjadega kurssi ja loed lisa. Kaasamine on see, kui kodulehel on olemas kõigi valla töötajate ja ametnike kontaktid ja nad kiirelt ja asjalikult vastavad kõigile muredele ja küsimustele. Kaasamine on see, kui tehakse avalikke arutelusid ja mitte moepärast vaid korraldajad tõesti loodavad aktiivset osavõttu. Kaasamine on see, kui igal huvilisel on võimalus kaasatud olla.

Ja kujutan ette, et pooled neist vähestest, kes siiani on lugenud kehitavad nüüd õlgu ja ütlevad, aga mind ju ei huvita… No selge – kui ei huvita, siis ei huvita… Mind ka näiteks absoluutselt ei huvita näiteks kalapüük – aga see tähendab, et ma ei kurda kehvade lantide (loodetavasti on see õige termin) valiku üle või uue kalapüüki reguleeriva seaduse üle. Kui sind ei huvita sinu kohaliku omavalitsuse tegevus, siis pole sul ju põhjust kurta kooli kvaliteedi, lasteaiakohtade nappuse, teede libedustõrje, tänavate valgustuse ja 101 muu pisiasja üle, mis tegelikult mõjutavad meie igapäevast elu üsna palju.

Ja mainin siinkohas ära, et tegelikult see Terevisioonis esinenud naisterahvas oli ja on minu jaoks väga sümpaatne ja mulle meeldisid tema mõtted väga… Lihtsalt see teema torkis väga ja kurb oli näha, et isegi intelligentne ja haritud inimene siiski on võtnud omaks selle ühiskonnas leviva suhtumise, mis tegelikult on suurimaks kitsaskohaks kodanikuühenduste ja osalusdemokraatia arengul.

Ehk siis üleskutse kõigile – kaasake end ise ja mõne aja mõõdudes võite avastada kui palju toredaid asju juhtub kui ise kodukoha arendamisel kaasa lüüa 😉 Luban teile, et kui 1 aasta proovite ja ikka tunnete, et teist ei sõltu miskit, siis võite uuesti koduseinte vahele peitu pugeda ja te ei pea siit blogist enam kunagi ühtegi postitust lugema… Ja esimene samm täna vähemalt Saue valla ja linna ning Nissi ja Kernu valla elanike jaoks oleks siiski leida see 1 minut ja anda oma hääl siin.

Tekkis mõtteid? Jaga neid ka teistega:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s