Kohustuslik postitus pagulasteemadel

Tegelikult mõtlesin, et ei hakka sellel teemal siin blogis kirjutama… No neid artikleid on juba piisavalt palju ja kõik mõtted oleks justkui välja öeldud, aga peale tänast sotsiaalkomisjoni istungit ma pean siiski ennast välja elama ja see on nüüd igaühe isiklik valik, kas ta tahab lugeda või ei :/

Igatahes juba Harku Hooldekogu parklas ( tänane istung erandkorras seal toimus ühe teise päevakorrapunkti tõttu) sai juba teemaga alustatud kui ühe teise liikmega liiga varakult kohale jõudsime. Alustasime diskussiooni kahekesi ja arutasime, et mida tähendab päevane otsus lisapagulaste kohta vallale ja jõudsime isegi üksmeelele, et ca. 5 pagulast ehk siis ütleme kaks peret oleks piisavalt “solidaarne” Saue valla panus ühisesse Eesti pagulasprobleemi ( 1% rahvastikust = 1% pagulastest). Pigem ei jõudnud me üksmeelele veel selles osas kas neid tuleks püüda eraldi panna või ühtekokku.

Aga siis hakkasid saabuma vaikselt komisjoni teised liikmed ja muud seotud isikud ja iga inimese tulekuga läks diskussioon üha ühekülgsemaks. Toodi erilise argumendina välja, et isegi venelastest kolleegid/alluvad etc. on nõus, et pagulasi siia küll vaja ei ole. See vist ainuke positiivne asi kogu selle teema juures, et lõpuks kohalikud eestlased ja venelased millegis täitsa üksmeelel.

Argumendid, mis siis tunni aja jooksul kõlasid:

  • Pagulasi toetatakse palju rohkem kui kohalikke vaeseid – kusjuures ei tea täpselt kust see info pärineb, sest minu teada on ikka mitmed korrad öeldud, et rakenduvad samad sotstoetused.
  • Pagulased ei hakka tööd tegema – kindlasti on neid, kes ei hakka ja on neid kes hakkavad.
  • Me ei taha pagulasperesid kuna koolikohtade ja lasteaedadega on niikuinii küllaltki kehv seis.
  • Me ei taha üksikuid täiskasvanuid meesterahvaid, sest need võivad olla terroristid või Somaalia piraadid.
  • Põhimõtteliselt tahaksime kristlikke korralikke peresid (kes mu eelmist postitust siin luges, siis teab, et Saue vallas hetkel täpselt 0 kirikut – ehk siis uskike osakaal kasvaks 10 kristlase lisandumisega tugevasti 😉 )
  • Me ei saa pagulasi eraldi panna, sest Soome on juba hädas rahvusvahelise nõudega, et igal pagulasel peab emakeele tõlk igapäevaselt kõrval olema ( segaseks jäi, et mis meiega siis tehakse kui seda tõlki anda pole – võetakse pagulased ära?)
  • Parim näide pahadest pagulastest oli see, et kellegi sugulane või tuttav oli abiellunud mustanahalisega ja lahutanud 3 kuud hiljem kuna mehel olid kõrvalsuhted – siin oskaks kommentaariks öelda, et on hea, et kõik valged mehed ja naised pulmapäevast surmatunnini 100% truud on 😉

Kusjuures ma üldse ei vaidle vastu, et kui globaalselt vaadata siis probleem on suur – ja kui keegi miskit välja ei mõtle, kuidas piir kinni panna, siis Euroopa muutub väga teistsuguseks paigaks juba paarikümne aasta jooksul. Aga hetke olukord  oli see, et 10 keskmisest aktiivsemat ja küllaltki tegusat  inimest kulutas pool tundi selleks, et üksteist lihtsalt veel suuremasse paanikasse ajada. Selle asemel, et arutada, mis oleks meie tegelik suutlikkus ja kuidas teha hetkel nii, et kui pagulased tulevad, siis saaksime olukorrast endale võimaliku parima lahenduse.

Tundub, et isegi volikogus ja komisjonides käib hetkel mingi pea liiva alla peitmine – see ei aita. Muidugi ajab palju asju selle teema juures vihale, aga kui muuta ei suuda siis tuleb lihtsalt olukorda hetkel aksepteerida. Ja kas poleks mõistlikum olla omavalitsus, kes teatab kohe, et jah – oleme valmis võtma 2-3 nii ja naasuguse profiiliga peret ( ehk siis näidata, et oleme asja läbi mõelnud ja võibolla aitab see saada kaaskodanikeks sellised inimesed, kes 10-20 aasta pärast tunnevadki ennast kohalikena?). Või siis kirjutame ühe ilusa pika teksti, kuidas me Euroopa pagulaspoliitikaga rahul ei ole ja lõpuks ikka omale hoolealused saame – aga siis juba need, keda meil võibolla integreerida pole nii lihtne?

Ja mitmed korrad kõlas läbi ka mõte, et pagulased siia ju tegelikult tulla ei taha ja äkki siis ei tulegi? Ja nagu aru saan, siis kõik olid valmis ka üheotsa pileteid Saksamaale kinkima soolaleivaks.

Jah – ma olen nõus selle faktiga, et enamik pagulasi ei taha tulla väikesesse Põhjamaa riiki, kus talvel hanged ninani ja temperatuur 50 kraadi külmem kui nende kodumaal. Ja kus ootavad neid enamjaolt väga vaenulikud inimesed. Aga ma ei usu, et neile antakse sõnaõigust – mingil määral meenutab see mulle lugusid küüditamisest, kus inimesed pandi rongile ja nad ei teadnud kus on nende sihtpunkt. Ja keegi ei saanud otsustada, kus rong peatub.

Ehk siis paratamatult peaks arvestama sellega, et mingi hetk nad meil ukse taga on ja kuigi kumbki osapool pole sellest stsenaariumist vaimustatud, siis oleks mõistlik siiski mingi plaan valmis teha. Võibolla otsustavad nad lahkuda, võibolla mitte… Võibolla nad hakkavad tööle, võibolla mitte… Võibolla on nende lapsed kunagi ülikoolis, võibolla mitte…

Ainuke asi, mida kindlalt tean on see, et Saue vald saaks kindlasti hakkama 5-10 pagulasega, kuid kuni paanika levib, siis me kulutame veel loetamatuid tunde sellele, et protestida asja vastu, mis on küllaltki vältimatu, selle asemel, et püüda olukord mõistlikult ja konstruktiivselt lahendada.

Ja kui mul õnnestuks püüda kuldkalake, kes mulle 3 soovi annaks, siis sooviksin ma, et mõttetud sõjad Aafrikas lõppeks, poliitikud lähtuks rahva huvidest ja et oskaksin laulda või mõnd pilli mängida 😉 Aga kuna ma suurem asi kalamees ei ole, siis otsustasin lihtsalt, et enam nendesse pagulasvaidlustesse tugevalt ei sekku – aga mõnikord on väga keeruline ikka keelt hammaste taga hoida :/

“Issand, anna mulle meelekindlust leppida asjadega, mida ma ei saa muuta, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ja tarkust nende vahel alati vahet teha”

Kurt Vonnegut

Tekkis mõtteid? Jaga neid ka teistega:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s